Reklama

Chorvatsko

Město Pula

Pula je největší město a zároveň přístav na Instrijském poloostrově, pobřeží kolem města je dlouhé 30km. Není nijak velké, něco kolem 60 000 obyvatel, přesto je sedmím největším městem Chorvatska. Je situováné 102km jihozápadně od města Rijeka.

Letecký pohled na město Pula

Římský amfiteátr v Pule

Pulu založili Římané ještě před naším letopočtem. Z jejich období pochází nejznámější památka v Pule římský amfiteátr, postavený v prvním století našeho letopočtu.

římský amfiteátr v Pule

V amfiteátru se konaly hlavně gladiátorské zápasy a později ve středověku rytířské turnaje. Aréna má eliptický tvar a je dlouhá 130m a široká 100m. Údajně se do ní vešlo až 20 000 diváků (dnes pojme asi 5000). Ke stavbě bylo využito místního vápence.

V dnešní době se v amfiteátru konají nespočetné kulturní akce, přímo v amfiteátru je i malé muzem. Další muzeum archeologických památek můžete navštívit kousek od amfiteátru. Amfiteátr je umístěný kousek vedle nábřeží, vzhledem ke své rozloze nebyl přímo ve starém jádru města, se kterým ho spojuje ulice Via Flavia.

Ostatní památky

Letecký pohled na město Pula

Zlatá brána

Brána (též zvaná Oblouk Sergiů) byla postavena několik desítek let před naším letopočtem, na oslavu místních hodnostářů z rodu Sergi. Na začátku 19. století byla brána a její hradby postupně stržena nebo rozebírána, jak vnitřní město expandovalo do okolí, dnes tak zůstal jen samotný bohatě zdobený Sergiův oblouk, jenž byl součástí původní brány.

Augustův chrám

Augustův Chrám

Byl postaven na přelomu záčátku letopočtu, na konci smrti císaře Augusta, kterému byl zasvěcen. Chrám byl s postupem věků využíván podle potřeba, od prvotní funkce chrámu přes kostel nebo sýpky až dnes je v něm umístěné muzeum antických monolitů a bronzových soch. Chrám byl během druhé světové války zničen a později obnoven.

Chodníková mozaika

The Punishment of Dirce

Nese název The Punishment of Dirce (antický námět kdy bohové trestají dívku Dirku) a je umístěná v podlaze a pochází z doby 3. století. Byla nalezená ve starém římském domě, kde původně kryla podlahu vnitřního pokoje, během bombardování za druhé světové války a následně zrestaurovaná. Mozaika má rozměry 12×6 metrů a je umístěná v původní výšce ve které se město Pula nacházelo, což je 2 metry pod dnešní úrovní. Vnitřní obraz tvoří jen část mozaiky. Zabírá jedno z devíti čtvercových polí, která jsou dále obklopena asi 40 geometrickými obrazci nebo obrazci ze zvířat.

Dvojitá brána

Twin Gate

Je pojmenována podle dvou oblouků, kterými se dalo do města projít. Pochází z 2.-3. století a byla byla součástí městského opevnění, které zahrnovalo celkem 10 bran, až do dob středověku. Stejně jako většina opevnění byla později stržena a dochovali se pouze oba vstupní oblouky. Dnes tvoří vstup do archeologického muzea v Pule.

Herkulova Brána

Další z bran z původního římského opevnění města. Brána a její oblouk byl umístěný mezi dvě obrané věže. Je vyrobena z kamených bloků bez větších ozdob, krom kamene v horní části polozbořeného oblouku, kde je vyobrazena Herkulova hlava. Odtud dostala brána svůj název.

Forum

Forum

Forum je rozlehlé čtvercové náměstí ještě z doby 1. století před naším letopočtem, které si uchovalo svojí pozici i dál přes středověk. Je umístěné blízko nábřeží a shromažďoval se zde veškerý kulturní, politický i náboženský život. Na náměstí stojí Augustův chrám a radniční Palác ze 13. století (velký vliv Benátek), který byl vystavěn na místě druhého chrámu podobného Augustovu, ze kterého se bohužel zachovala jen jedna zeď.

Hrad

Nachází se na vrcholu kopce uprostřed Puli a byl vybudován v roce 1630. Architektem byl francouz Antoine de Ville a účelem bylo ochránit město s jeho přístavem jako důležitou obchodní cestu. Hrad je opevně 4 baštami. Dnes se v něm nachází Historické muzeum Istrisjkého poloostrova.

Kostely v Pule

kostel v pule

Pulská katedrála

Katedrála pochází z 6. století a na jejím místě byl původně kostel, z něhože se též dochoval otář, který je tak starší než samotná katedrála. Na pozdější zvonici byly mimo jiné použité kameny z římské Arény. Katedrála se postupem století rekonstruovala a dobudovávala a tak je vní poznat posuty prvků, například gotické prvky.

Kaple sv. Máří Formoské

Byla součástí bývalého benedigtského opatsví, zahrnující dvě kaple, které bylo zbořeno během 16. století. Zdi a podlaha kaple byla zdobena velkým množstvím mozaiek, které jsou dnes vystaveny Archeologickém muzeu Istrie. Kaple je přístupná výměčně.

Pula a okolí

V turistické oblasti Punta Verudela se nachází zchátralá rakousko-uherská pevnost a Akvárium Pula. Západně od Puli je Národní park Brijuni, rozkládající se na Brijunském souostroví. Do Puli je možné se dostat i letecky, je zde letiště.

Pula okolí

Doprava

Hlavní výhodou je to, že v Pule je letiště (Záhřeb - Pula). Pokud potřebujete více informací, najdete je na anglických stránkách letiště. Z Letiště v Pule jezdí tam a zpátky do centra Puly autobus za 25 KHR. Kromě letadla můžete samozřejmě využít i vlak nebo trajekt.

Reklama

Ostatní chorvatská města

Rijeka, Dubrovnik, Záhřeb, Rovinj, Zadar, Split, Poreč, Šibenik, Trogir

Mapa - Pula

Pod obrázkem najdete větší mapu města Pula.
Jako první je skvělá turistická kreslená mapa Puli s plánkem města, hotelů, pláží a všech turistických zajímavostí. Mapa Pula Další je mapa peších okruhů k procházce: Mapa Pula pěší okruhy a do třetice je mapa cyklistických tras v okolí Puli: Mapa Pula

Mapy dalších chorvatských měst najdete na stránce věnované mapám

Stránky města Puli

Informativní web s popisem památek a hlavně kulturních kací najdete na adrese www.pulainfo.hr. Z tohoto webu je větší část fotek a map použitá na této stránce.

Aktuální počasí v Pule

Muzea v Pule

Archeologické muzeum Istrie: Obshuje sbírku od pravěku po středověk, hlavně z dob římanů. Vchod je za Dvojitou branou a v jeho zahradě najdete ruiny starého římského divadla.

Historické muzeum Istrijského poloostrova: Najdeteho v Hradě na kopci v Pule.

Další malé muzeum je přímo v římském Amfiteátru.

Ve městě je také velké množství galerií.

Aktuální nabídka zájezdů PULA

ApartmĂĄny Splendid**

Chorvatsko, Pula

11.4.-18.4.2009
1548 Kč

ApartmĂĄny Punta Verudela

Chorvatsko, Pula

18.7.-25.7.2009
5046 Kč

ApartmĂĄny Rona

Chorvatsko, Pula

5.7.-14.7.2009
4738 Kč

ApartmĂĄny Horizont

Chorvatsko, Pula

22.8.-29.8.2009
4831 Kč

Park

Chorvatsko, Pula

4.7.-11.7.2009
13131 Kč

Histria

Chorvatsko, Pula

21.8.-30.8.2009
19981 Kč

ApartmĂĄny Rona

Chorvatsko, Pula

24.4.-3.5.2009
4151 Kč

ApartmĂĄny Rona

Chorvatsko, Pula

26.6.-5.7.2009
4151 Kč

Tip: Dovolená u moře.
Zahraniční zájezdy.
Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Římský amfiteátr v Pule

Pohled na město Pula a její amfiteátr ze vzduchu.

Pláže v okolí Puli

Kolem Puli je spousta nádherných pláží.

Motokáry

V Pule je krom památek spusta další zábavy pro turisty, jako například motokáry.

Hradby amfiteátru

Bližší pohled na hradby římského amfiteátru.

Pláže v okolí Puli

Další z pěkných pláží.

Ubytování v Pule

V Pule můžete využít tyto hotely: Histria ♦♦♦♦ (240 pokojů, 4km od centra Puli, pkoje jsou klimatizované, mají TV a telefon)
Palma ♦♦♦ (130 pokojů, vybavení podobné jako u hotelu Histrie, s kterým je komplex spojený)
Brioni ♦♦♦ (220 pokojů, 4km od Puli, bazén a sauna)
Park ♦♦♦ (140 pokojů, televize a telefon na pokoji, 2 venkovní bazény s mořskou vodou)

Hotel Pula

Další hotely pak Pula ♦♦♦, Omir ♦♦, Riviera ♦, Scaletta ♦♦♦, Milan ♦♦♦, Galija ♦♦♦, Aurora ♦♦♦, Neptun-IStria ♦♦♦, Jurina ♦, Carmen ♦♦, Rajič ♦♦♦ a Villa Vista ♦♦♦

Krom toho Hostel Puntižela na pobřeží, jde o větší komplex kde je součástí i kemping.

Další Chorvatské hotely >>

Kempy

Kromě již zmíněného kampu Puntižela najdete v Pule ještě jeden kemp Stoja s 850 místy asi 3 kilomtry od Puly na krásném pobřeží.

Další Chorvatské kempy >>

jinde: Pula
stránka: město Pula na Istrijském poloostrově
Poznejte Chorvatsko - chorvatsko.poznejte.cz