Reklama

Chorvatsko

Město Split

Split a jeho ulice

Druhým největším městem v Chorvatsku je Split, ležící ve střední Dalmácii severně nad ostrovem Brac. Patří rovněž spolu s městy Rijeka a Zadar k nevýznamějším přístavům.

Split se rozkládá hlavně na ploostrově a na jeho západní části se nachází kopec Marjan, zabírající větší část výběžku poloostrova. Z celého je vytvořen kopce lesopark Park Šuma Marjan, kde je umístěná i malinká Zoo.

Diokleciánův palác ve Splitu

Diokleciánův palác

Z dob zakladatele Splitu římského císaře Diokleciána se zachoval a dnes tvoří jádro města Diokleciánův palác, který byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Na místě, kde se dříve rozkládalo Diokleciánovo mauzoleum, se tyčí katedrála sv. Domnia ze 13. století. Z mauzolea se ještě před vstupem do katedrály zachovaly dvě kamenné sfingy. Ze zvonice katedrály je překrásný výhled do celého okolí. Další zachovalé části paláce jsou zbytky opevnění a brány (Ztříbrná a Zlatá brána), Jupiterův chrám, peristyl (malé náměstíčko s kolonádami) a rozsáhlé sklepní prostory.

Pamětihodnosti

Pro turisty je skoro podmínkou zajít k soše biskupa Řehoře Ninského a dotknout se jeho palce. Přání, které si při tom přejete se vyplní. Dále tu najdete bezpečet překrásných kostelů. Množství dochovalých památek odpovídá i velké množství muzeí, které ve Splitu najdete.

Split a okolí

5 kilometrů od Splitu jsou pozůstatky římského města Salona. Jde o ruiny města, rozseté po okolí. Najdete zde například i zbytky římského amfiteátru z dob největší slávy města nebo původní římský akvadukt.

Reklama

Mapa - Split

Kliknutím získáte podrobnější mapu města Split, udělané z Google Maps. Přehled všech map Chorvatska najdete na stránce Chorvatsko mapy

Mapa Split

Aktuální počasí ve Splitu

Seznam chorvatských měst:

Záhřeb, Pula, Rijeka, Poreč, Šibenik, Trogir, Rovinj, Zadar a Dubrovnik

Aktuální nabídka zájezdů do SPLITU

Abydos - poznĂĄvacĂ­ zĂĄjezd

Egypt, Hurghada, KĂĄhira, AsuĂĄn, Kom Ombo

12.3.-19.3.2009
20990 Kč

Marriott Beach Hotel

Egypt, Hurghada

9.1.-16.1.2009
12190 Kč

Sheraton Miramar

Egypt, El Gouna

21.7.-4.8.2009
29590 Kč

Tip: Dovolená u moře.
Zahraniční zájezdy.
Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Split

Split je plný překrásných pratsarých domů se zajímavou architekturou.

Domy ve Splitu

Další ukázka splitské architektury.

jinde: Webcam Split
stránka: chorvatský přístav Split
Poznejte Chorvatsko - chorvatsko.poznejte.cz