Reklama

Chorvatsko

Národní park Brijuni

Tento národní park se rozkládá na souostroví Brijuni, které se skládá z dvou vetší ostrovů Veli a Mali Brijun a 12 malých ostrůvků. Za národní park byl vyhlášen roku 1984.

Souostroví Brijuni

Pohyb po ostrovech je značně omezen. Přístupné jsou jen oba velké ostrovy, přičemž na Mali Brijun se můžete dostat pouze s prohlídkouvou výpravou (konají se zhruba třikrát za den). Na Veli Brijun je pohyb trochu volnější, hlavně proto že se zde nachází hotel, kde se můžete ubytovat.

Veli Brijun

Expozice vycpaných zvířat

Do parku se dostanete lodí z chorvatského města Fažana (8 km od Puli) a přistanete na Veli Brijun (cca 20 minut plavby). Zde je malý safari park, kde můžete spatřit spoustu zvířat (většina dovezena v období vlády Tita) jako slony, antilopy nebo zebry. Za prohlídku na ostrově stojí i zbytky byzanstké tvrze z 2. století před naším letopočtem nebo muzeum exponátů mapujících pobyt Tita na ostrovech.

Mali Brijun

Na ostrov se lze deostat opět s nějakým organizovaným výletem, v nabídce jsou krom prohlídek z lodí i prohlídka s koupáním na pláži.

Brijuni

Brijuni nabízí i soustu turistických možností

Podnebí na ostrovech je mírné stejně jako na celém Istrijském poloostrově a slence zde svítí 2350 hodin v roce.

Na ostrově které se stalo dříve turistickým centrum bylo vybudováno mnoho parků, v zalesnění zde můžete najít třeba cesmínové lesy. Dovezeno bylo mnoho druhů rostlin, například blahovicčník či libanonský cedr. Narazit můžete na prastaré stromy olivovníků. Celkem je zde asi 680 druhů rostlin (například myrta nebo planika).

Zvířata na ostrovech

Stejně jako byly na ostrovy dovezeny rostliny, byly sem dovezeny i nespočetné druhy zvířat, hlavně v době Tita, který zde měl soukromou honitbu. Samozřejmostí je zde tedy zajíc, daněk nebo jeleni. V safari parku pak jsou k vidění antiplopy, somálské ovce, lamy, stepní a horské zebry, osli a dkonece i sloni. V jižní části ostrova Veli Brijun je ptačí rezervace Saline.

Památky na Brijuni

Na ostrově je také měnší množství památek. Z 5. století jsou zde zbytky kostela sv Panny Marie. Z dob římanů je zde pozůstatek římské Vili Rustici. Ze středověku se dochovali troski pevnosti.

Reklama

Ubytování na Brijuni

Hotely jsou situovány na ostrově Veli Brijun.
Hotel Neptun- Istra (87 pokojů vybavených koupelnou, telefonem a televizí, součástí je parkoviště ve městě Fažana).
Karmen (53 pokojů, koupelna, telefon).

Krom hotelů jsou zde ještě menší vily: Villa Primorka, Villa Lovorka a Villa Dubravka.

Další Chorvatské hotely >>

Villa na Brijuni

Mnohem větší možnosti ubytování nabízí nedaleké město Pula, kde je mnoho hotelů a kempů.

Brijuni mapa

Prohlédnout si můžete tři mapy. Jednu turistickou hlavního ostrova Veli Brijun: Brijuni mapa Interaktivní verzi mapy s panoramatickými snímky naleznete na stránkách NP Brijuni a druhou menší mapu trochu přehlednější co se památek na ostrově týče.

Třetí pak námořní mapu celéhou souostroví, pokud budete ostrovy obeplouvat. Námořní mapa Brijuni

Prohledněte si ostatní mapy Chorvatska

Muzea na Brijuni

Na ostrově najdete několik menších muzeí, spjatých s historií ostrovů. Je to jednak kolekce vycpaných exponátů zvířat, výstava kopií fresek z oblasti Istrie a Kvarneru, Expozice mapující pobyt Josipa Tita na ostrovech, archeologická sbírka a expozice Paměti starého Rakouska.

Oficiální web Brijuni

Stránky Národního parku Brijuni najdete na adrese www.brijuni.hr. Z tohoto webu je většina fotek a map použitá na této stránce.

Okolní města

Města poblíž NP Brijuni: nejblíže je Pula, severněji je pak Rovinj a na konci Istrie je město Rijeka. Na západě jsou v Kvarnerském zálivu ostrovy Krk, Cres, Rab a Pag.

Tip: Dovolená u moře.
Zahraniční zájezdy.
Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Muzeum fresek

Muzeum fresek z Istrie a Kvarneru v NP Brijuni.

Brijuni ostrov sv. Jerolim

Jeden z menších ostrůvků na Brijuni - ostrov sv. Jerolim.

Safari park

V místním Safari parku najdete i slony.

Jachta v přístavu

Přístav v zátoce na ostrově Veli Brijun.

Lama

Další obyvatel brijunského Safari parku - Lama.

jinde: NP Brijuni
stránka: Ostrovy Brijuni
Poznejte Chorvatsko - chorvatsko.poznejte.cz