Reklama

Chorvatsko

Plitvická jezera - národní park chorvatska

Plitvická jezera (Plitvička jezera) patří mezi nejznámější národní parky Chorvatska. Mimo to je zařazen mezi seznam světového dědictví UNESCO.

Terasy plitvických jezer

V parku se platí vstupné, koupání v jezerech je zakázané. Přímo v parku jsou i hotely (nebo také kempy na kraji parku u řeky Korana), kde je možné se ubytovat, pokud plánujete prohlídku delší než jeden den. K prohlídce si můžete vybrat jednu z šesti prohlídkových tras s jejich dřevěnými chodníčky nad potůčky a pod vodopády. Podél celých jezer vede trasa dlouhá 18 km.

Plitvická jezera jsou tvořena soustavou 16 jezer o rozloze 19,5 ha propojenými říčky s jejich kaskády a vodopády (asi 90 vodopádů). Vše je propojené cestičkami a dřevěnými chodníčky. Park si můžete prohlédnout i z vláčku nebo si vybrat projíždky na loďkách.

Horní část Plitvických jezer

dřevěné chodníčky kolem jezer

Horní část plitvických jezer nacházející se v dolomitové kotlině tvoří 12 jezer: Prošćansko jezero, Ciginovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Gradinsko jezero, Kozjak a Veliki Burget.

Horní jezera napájí dvě říčky Bijela a Crna, které jezera spojuje. Úplně nejvýše leží Prošćanské jezero, které patří mezi největší z plitvických jezer (Největší se svou plochou přes 80 ha je jezero Kozjak). Do tohoto jezera vtékají malé říčky a potoky a odtud se dál napájejí ostatní jezera, až znich voda vytéká do jedné řeky pojmenované Korana na konci parku u soutoku s potokem Plitvice. Jezera jsou terasovitě rozložena, terasy a hráze se neustále zvětšují (dolomit, travertin) a jsou propojená nádhernými vodopády (například Sastavci).

Vodopád na Plitvických jezerech

Dolní čast jezer

Druhou část plitvických jezer tvoří jen 4 jezera (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod). Jezera většinou vznikla propadem vody do podzemních jeskyň nebo vymletím pomocí vod z horních jezer a jejich vodopádů.

Vstupné

Vstupné mimo sezónu je 70HRK, pro skupiny 60HRK a v sezóně 110HRK a skupiny 95HRK. Děti mají slevu. Park má dva vchody. Hlavní vchod je na silnici u dolních jezer u jezera Novakovića Brod. Druhý vedlejší vhcod je na západní straně směrem k hotelům u silnice směrem na Jezerce. U obou vchodů je parkoviště.

Příroda kolem

Ryby v průzračných jezerech

Plitvická jezera jsou umístěná v nádherné přírodě. Park tedy netvoří jen samotná jezera. Ta jsou obklopena svahy a kopci porostlými smrkovým lesem. V celém parku najdete spoustu zajímavých rostlin a živočichů. Pozornost patří především vlkům a hnědým medvědům ale potkáte tu také divoká prasata, vysokou, zajíce, lyšky, lasičky, kuny rysy nebo lednáčky či čápy.

Reklama

Ubytování u Plitvických jezer

Všechny hotely jsou soustředěné nad jezerem Kozjak u vedlejšího vchodu do parku (vic mapa). Jsou to hlavně tři hotely: Hotel Jezero ♦♦♦ (230 pokojů, sauna, bazén), Hotel Plitvice ♦♦ (50 pokojů, všude je televize, telefon) a hotel Bellevue ♦♦ (70 pokojů, u každého koupelna, telefon). Motel Grabovac ♦♦♦ (30 pokojů, každý má koupelnu sprchu, telefon) pak leží na silnici za kempem Korana.

Další Chorvatské hotely >>

Kempy

Na silnici k hlavnímu vchodu 8 km před ním je velký a dobře vybavený autokemping Korana (opravený v roce 1998), kde si lze pohodlně postavit stan nebo zamluvit jednu z 42 malých dřevěných chatek. Součástí je restaurace (kapacita 250 míst), samozřejmě sociální zařízení i elektrika.

Další kempy >>

Mapa - Plitvická jezera

Mapu Plitvických jezer zobrazíte kliknutím na náhled. Pokud se chcete podívat na další mapy, především chorvatských měst, podívejte se na stránku Chorvatsko mapa

Plitvická jezera mapa

Tip: Dovolená u moře.
Zahraniční zájezdy.
Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Barva Plitvických jezer

Všechna jezera odráží velmi pestrou škálu barev, o čemž se můžete přesvědčit.

Loď na jezeře

Prohlídku Plitvických jezer můžete absolvovat i na takových to vyhlídkových člunech.

Řeka Beila na Plitvických jezerech

Okouzlusjící malé vodopádky na tocích spojující jednotlivá jezera.

Plitvická jezerní soustava

Pohled na vodopád napájející jedno z plitvických jezer.

Vážka

Plitvická jezera jsou také plná překrásných živočichů a rostlin.

Potůček

Říčky spojující jezera tvoří ideální prostor pro život velmi pestré fauny.

Vodopád

Pohled z dřevěného chodníčku na jeden z potoků spadajícím vodopádem do jezera.

stránka: Plitvická jezera národní park Chorvatska
Poznejte Chorvatsko - chorvatsko.poznejte.cz